menu
szukaj
szukaj

 • Regionalny System Ostrzegania - bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe

  Regionalny System Ostrzegania - bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe

 • Informacja dotycząca punktów obsługi wybranych spraw cudzoziemców

  Informacja dotycząca punktów obsługi wybranych spraw cudzoziemców

 • Ogłoszenie o przetargu

  Ogłoszenie o przetargu

 • Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!

  Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!


Listopad 2019 - cały rok
P W Ś C P S N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Infomacji Publicznej

Gospodarka odpadami
Apel w sprawie psów

Na terenach wiejskich w Polsce wciąż spotykamy często taki sam obraz – pies na krótkim łańcuchu, bez schronienia przed słońcem i deszczem, niejednokrotnie bez miski z wodą, której brak w okresie letnim może spowodować nawet śmierć zwierzęcia.

Burmistrz Borku Wielkopolskiego przypomina, że ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r., poz. 122) określa obowiązki ciążące na utrzymującym zwierzę domowe oraz zasady dotyczące trzymania zwierząt domowych na uwięzi. Art. 9 ww. ustawy stanowi, że:
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Trzymanie zwierząt na łańcuchu jest niehumanitarne. W okresie zimowym łańcuch przymarza do szyi i wyrywa sierść. Może wywołać również odkształcenia kręgów szyjnych, co niejednokrotnie kończy się poważnymi zmianami neurologicznymi oraz innymi problemami. W okresie letnim gruba obroża łańcuchowa może powodować oparzenia skóry. Często jedynym ratunkiem dla czworonoga jest chirurgiczne usunięcie wrośniętego łańcucha przez lekarza weterynarii. Co więcej, psy, które pozostają przez dłuższy czas w bezruchu, mogą cierpieć z powodu chorób aparatu ruchu.

Każdy, kto nie respektuje przepisów ustawy o ochronie zwierząt musi liczyć się z możliwym aresztem lub grzywną, bowiem – zgodnie z art. 37 ust. 1a o ochronie zwierząt – osoby znęcające się nad zwierzętami podlegają karze pozbawienia wolności do 3 lat. Można również orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, przepadek zwierzęcia, a także można orzec nawiązkę w wysokości do 1000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Nie wahajmy się zareagować, kiedy widzimy psa na uwięzi pozostawionego na słońcu, bez możliwości schronienia. Niejednokrotnie telefon do lokalnych organizacji zajmujących się ochroną zwierząt lub na policję może uratować czworonogowi życie. Znęcanie się nad zwierzęciem można również zgłosić za pomocą Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html), co skutkować będzie przeprowadzeniem stosownej kontroli.

W związku z powyższym, apeluję do wszystkich mieszkańców o szczególną troskę o zwierzęta w okresie upałów.


SISMS
Dam pracę
Czyste powietrze
obywatel.gov.pl
MGOK
Informacja dla niesłyszących
NSR
KHGR
WLKS
Gedeon
Internetowe Kroniki Wsi
Niedopłatna pomoc prawna
Biblioteka
Biblioteka ikonka księgozbioru
Orlik 2012

Oficjalny serwis internetowy Miasta i Gminy Borek Wlkp.
Urząd Miejski Borku Wlkp. Rynek 1, 63-810 Borek Wlkp.
tel. +48 (065) 57 16 120, fax +48 (065) 57 15 893
e-mail: sekretariat@borekwlkp.pl
Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję
i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień
przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje
ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.
Wykonanie strony oraz hosting - Halpress.eu - 2015