menu
szukaj
szukaj

  • Koncert Jubileuszowy - Grupa VOX

    Koncert Jubileuszowy - Grupa VOX

  • Informacja dotycząca punktów obsługi wybranych spraw cudzoziemców

    Informacja dotycząca punktów obsługi wybranych spraw cudzoziemców


Luty 2017 - cały rok
P W Ś C P S N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Biuletyn Infomacji Publicznej

Gospodarka odpadami
Położenie

Gmina Borek Wielkopolski położona jest w południowej części Niziny Wielkopolskiej, w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w odległości 18 km na północny- wschód od Gostynia i 19 km na południowy- zachód od Jarocina. Ma powierzchnię 12758 ha, liczy prawie 7900 mieszkańców. W jej skład wchodzą 22 sołectwa: Bolesławów , Bruczków, Celestynów, Dąbrówka-Ustronie, Głoginin, Grodnica, Jawory, Jeżewo, Karolew, Koszkowo, Leonów, Maksymilianów, Siedmiorogów Drugi, Siedmiorogów Pierwszy, Skoków, Skokówko, Strumiany, Studzianna, Trzecianów, Wycisłowo, Zalesie, Zimnowoda; oraz miasteczko Borek Wlkp. Gmina Borek Wlkp. graniczy z gminami: Piaski, Dolsk, Koźmin Wlkp., Pogorzela i Jaraczewo.

http://borekwlkp.halpress.eu/files/45/polozenie.jpg

Rzeźba terenu jest zróżnicowana, dominują jednak tu rozległe i monotonne powierzchnie wysoczyznowe, których pewnym urozmaiceniem są doliny, płynących na północ rzek Pogony i Dąbrówki. Zupełnie inaczej wygląda krajobraz północno-zachodniej i północnej części terenu, z prawie 30-metrową wysokością zbocza Pradoliny Żerkowsko-Rydzyńskiej, wykorzystywanej przez kanał Obry.

Na terenie gminy nie ma zwartego zalesienia (lasy stanowią zaledwie 15,2% powierzchni) oraz naturalnych zbiorników wodnych. Nie ma tu ani jednego jeziora. Rejon Borku Wlkp. należy do najmniej nawodnionych terenów powiatu gostyńskiego. Sytuację ma poprawić zbiornik retencyjny, który powstał w rejonie Jeżewa na Pogonie.

Tereny te są mało zasobne w surowce mineralne. Złoża piasków, na skalę przemysłową, są eksploatowane jedynie w północnej części gmin, we wsi Studzianna.

Na terenach gminy Borek Wlkp. dominujące znaczenie gospodarcze i społeczne ma rolnictwo. Warunki glebowe należą do najlepszych w byłym województwie leszczyńskim. Gleby klas bonitacyjnych - II i III stanowią 60,7% powierzchni gruntów ornych, gleby klas IV - 27,3%. Użytki rolne zajmują 9975 ha ogólnej powierzchni gminy. Z tego grunty orne aż 9276 ha.

Warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu, wysokiej klasy gleby oraz wysoki poziom kultury rolnej stawiają gminę w czołówce rolnictwa Wielkopolski.

Gmina wykazuje dużą troskę o środowisko naturalne. Gospodarka odpadami opiera się o nowe wysypisko odpadów stałych zlokalizowane na trasie z Borku Wlkp. w kierunku Siedmiorogowa. W całej gminie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Istnieje jedna oczyszczalnia ścieków w Karolewie oraz mniejsze w Jeżewie, Zimnowodzie i Wycisłowie.SISMS
Dam pracę
Szukam pracy
obywatel.gov.pl
MGOK
Informacja dla niesłyszących
NSR
KHGR
WLKS
Gedeon
Internetowe Kroniki Wsi
Niedopłatna pomoc prawna
Biblioteka
Biblioteka ikonka księgozbioru
Harmonogram Orlik 2012

Oficjalny serwis internetowy Miasta i Gminy Borek Wlkp.
Urząd Miejski Borku Wlkp. Rynek 1, 63-810 Borek Wlkp.
tel. +48 (065) 57 16 120, fax +48 (065) 57 15 893
e-mail: sekretariat@borekwlkp.pl
Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję
i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień
przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje
ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.
Wykonanie strony oraz hosting - Halpress.eu - 2015